Чи введе Зеленський надзвичайний стан і чи піде Ємець у відставку

Президент України Володимир Зеленський наразі вагається, чи варто вводити в Україні надзвичайний стан. Наразі найбільшими лобістами запровадження в Україні надзвичайного стану є міністр охорони здоров’я Ілля Ємець та міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, але, разом з тим, в оточенні президента є й ті, хто виступає проти його введення. Зокрема, президент упродовж останнього тижня щодня проводив зустріч Координаційної ради з протидії поширенню COVID-19, йдеться в повідомляє «Українська правда».

Як пише видання, такі зустрічі проходять щоденно близько 11:00. Крім президента, до цієї ради входять голова Офісу президента Андрій Єрмак та його заступник Кирило Тимошенко, перший помічник президента Сергій Шефір, прем’єр-міністр Денис Шмигаль, міністри внутрішніх та закордонних справ Арсен Аваков і Дмитро Кулеба, міністр охорони здоров’я Ілля Ємець та головний санітарний лікар Віктор Ляшко, секретар РНБО Олексій Данілов, міністр оборони Андрій Таран та начальник Генштабу Руслан Хомчак, міністр інфраструктури Владислав Криклій та голова прикордонної служби Сергій Дейнеко. Пізніше до ради включили і міністерку соцполітики Марину Лазебну.

Крім того, на зустрічах ради часом бере участь і голова Служби безпеки України (СБУ) Іван Баканов. Його відомство має окремі оперативні штаби в центріта регіонах.

«Примітно, що в нарадах з протидії коронавірусу, які проходять на Банковій, ніким не представлений парламент, хоча саме депутатам доведеться затверджувати введення надзвичайного стану, якщо Зеленський на це піде», – наголошується в статті.

Однак, оскільки координаційна рада не є органом влади, жодних формальних рішень на ній не ухвалюється: вона існує для узгодження кроків задіяних сторін. Але саме під час цих зустрічей ухвалюються стратегічні рішення і часом формулюються механізми їх реалізації.

При цьому, як розповіли «Українській правді» учасники нарад, зустріч не є фізичною, вона відбувається по селекторах.

«У президента є спеціальна кімната, у прем’єра, в МВС є така. У декого з міністрів немає селекторних кімнат, то, наприклад, Кулеба приходить до Шмигаля в Кабмін», – процитувало видання одного з учасників цих нарад.

Як йдеться у статті, такі зустрічі модерує Зеленський. Він уточнює ситуацію, контролює виконання попередніх домовленостей.

«Це не так, що всі сидять і звітують президенту по черзі. Ні, це реальна розмова, де всі озвучують проблеми, намагаються їх гуртом вирішити. Часом розмови дуже складні бувають», – розповів один з членів координаційної ради з протидії коронавірусній інфекції Covid-19.

«Наприклад, по надзвичайному стану. Зеленський вагається у цьому питанні і просить всіх про додаткові дані, показати досвід інших країн, проаналізувати, що і чому робилось, що дасть нам НС, у чому він нам може заважати. Сказати, що хтось, там Аваков, один нав’язує Зеленському надзвичайний стан, не можна. Є люди біля президента, які взагалі проти НС. І він зважує, думає», – сказав співрозмовник «Української правди».

Проте видання зазначає, що найактивнішим лобістом запровадження НС є саме Аваков. Він уже навіть публічно виклав своє бачення «тотального карантину», на який має перейти країна. Частина громадянського суспільства бачить у цьому спробу Авакова «узурпувати фактично безконтрольну владу в руках підконтрольних йому силових відомств».

Сам Аваков на запитання на цю тему просто показує дані з Італії, яка через зволікання на початку пандемії перетворилась на світовий епіцентр епідемії. І для президентської команди картини переповнених моргів і крематоріїв у Бергамо та колапс медичної системи у Ломбардії виглядають достатньо переконливими.

Однак, не лише Аваков активно підтримує запровадження надзвичайного стану по всій Україні. Так, сьогодні, 23 березня, міністр охорони здоров’я закликав народних депутатів проголосувати за введення надзвичайного стану в країні через коронавірус. Одразу після опублікування заяви в офіційному Телеграм-каналі МОЗ, декілька депутатів від Слуги народу, повідомили, що сьогодні Ємець подасть у відставку.

Як повідомив Олександр Дубінський на своєму Ютюб-каналі, заяву слід очікувати сьогодні – найпізніше у цю середу. Причиною такого рішення назвав нещодавні події, а саме: Ілля Ємець повідомив, що йде у відставку через коронавірус, свідомо використавши недійсний тест.

«Весь Кабмін, весь Офіс Президента, взагалі всі, з ким контактував Ємець проходили тест на цих вихідних. Тести показали, що ні в кого коронавірусу немає», – повідомив Дубінський.

Після цього до нього відправили бригаду медиків, які мали б підтвердити діагноз, але він виявився негативним.

За словами співрозмовників «Української правди» в Офісі президента, рішення про введення НС може бути розглянуто вже у вівторок, 24 березня. Натомість зараз Кабмін разом з депутатами і РНБО напрацьовують екстрені пакети законопроектів, покликані не допустити економічного та соціального колапсу в Україні.

У статті також наголошується, що в Офісі президента називають введення надзвичайного стану в Україні «неминучим».

Facebook Комментарии