У суворих батьків – успішні діти: правда чи міф?

Наскільки ефективними є обмеження, заборони та контроль у процесі виховання дитини?

Згадаймо себе у дитинстві та у підлітковому віці. Нам здавалось, що ми розбираємось в особливостях цього світу набагато краще за своїх «предків». А з яким супротивом ми сприймали мамине: «Жодних мініспідниць взимку!» чи татове «Будеш гуляти вночі з друзями, коли виростеш!». Нам здавалось, що батьки навмисно обмежують нашу свободу, не розуміють нас і взагалі – «Чому подрузі Оленці можна, а мені заборонено?».

Сферу родинних відносин також не оминули певні стереотипи. У наш вік прогресивних проглядів вважається, що суворість у вихованні приносить більше стресу ніж користі. Мовляв, дитина виростає закомплексованою, нещасною, психічно травмованою особистістю.

Психологи стверджують, суворі батьки ігнорують такі важливі для внутрішнього розвитку поняття як «особистість»«вибір» і «свобода», тому радять якомога менше застосовувати обмеження.

Професорка Есекського університету Еріка Рассон не погоджується з цією думкою. Вона провела дослідження, яке підтвердило: у суворих і вимогливих матерів виростають успішні діти.

Звісно, не варто плутати суворість з фізичним насильством. Жодного ременя в якості покарання чи «профілактики» – лише вимогливість і розумні обмеження. Дослідження проводилося впродовж 6 років серед дітей віком 13-14 років. Кількість респондентів становила понад 15 000. Згідно з опитуванням, діти, які мали напрочуд суворих батьків, були більш наполегливими і впевненими у собі. Настирливі та непоступливі за характером матері давали своїм чадам міцний трамплін у доросле життя, з престижним коледжем та хорошою роботою.

Результати дослідження також показали: у дівчаток, матері яких дуже наполегливі, на 4% менше шансів завагітніти в юному віці.

У багатьох випадках ми досягаємо успіхів, роблячи те, що вважаємо найбільш зручним для нас, навіть якщо це йде проти волі наших батьків. Але як би ми не намагалися уникати наших батьків, будь-які їхні рекомендації впливають на прийняті нами рішення. Однак ми вважаємо, що все вирішуємо самостійно, – зазначає пані Рассон.

Приклади з нашого особистого життя найяскравіше підтверджують висновки цього опитування. Згадайте ситуацію, коли батьки забороняли спілкуватись з хлопчиком, який вам подобався, або з дівчинкою, яку ви вважали крутою. Ні, заборона не була безпідставною, мати/батько пояснювали вам, чому так треба, але ж хіба ви дослухались? Вперто ігнорували усілякі обмеження і продовжували комунікацію, але водночас… починали пильно придивлятись. І з часом майже на 90% розуміли: батьки мали рацію. У зрілому віці людина автоматично викреслює зі свого кола непотрібних «друзів», а в дитинстві правильне рішення підказують дорослі. Досвід завжди грає роль.

Не менш поширена ситуація й з підлітками. Поки одні батьки дозволяють своїм дітям бігати по дискотеках і навсібіч фліртувати з однолітками, інші змушують вивчати уроки, ходити у творчі гуртки і лягати вчасно. Як результат – перші вступають туди, де вистачило балів, а інші обирають престижний університет і мають усі шанси на високооплачувану роботу. Знову суворі обмеження пішли на користь.

Ще один факт: у дітей, яких виховували суворо, зростає почуття відповідальності. Вони несвідомо підтримують порядок, вчасно оплачують рахунки і легко роблять тисячу дрібних справ, які змушують інших людей нервувати.

Дійсно, якщо батьки контролюють своє чадо – в цьому немає нічого поганого. Коли дитина знає про межі, вона вчиться розважливо аналізувати свої дії, правильно визначає пріоритети і легше сприймає невдачі. Вседозволеність руйнує будь-яку людину, вона не відчуває жодної відповідальності за власні рішення. А це у майбутньому призведе до негативних наслідків.

Джерело: Так просто

Facebook Комментарии