Що очікує вчителів та учнів — новий закон про освіту

Наступного тижня Міністерство освіти і науки внесе до Верховної Ради законопроект про освіту.

Також законопроект передбачає підвищення зарплат вчителям та сертифікацію їх кваліфікації, передає prosvit.

Наступного тижня Міністерство освіти і науки внесе до Верховної Ради законопроект про освіту. У своєму Facebook журналіст Кирило Сазонов зазначає, що в цьому законопроекті добре розбираються профільні фахівці та вчителі, на відміну від широкої громадськості.

Після розмови з міністром освіти Лілією Гриневич, в ході якої обговорювалося даний законопроект, журналіст виділив такі пункти:

1. Директори шкіл тепер будуть працювати за дві каденції (з 6 років) в одній школі.

«Ця ротація забезпечить приплив молодих і прогресивних кадрів», — зазначає журналіст.

2. Закон розширює права тих хто вчить, і одночасно тих хто навчається. Все просто – варіантів і способів отримання освіти буде більше.

3. На освіту хочуть виділяти 7% ВВП. Зарплата вчителя мінімум 4 прожиткових мінімуму.

«Це маркери, які Міносвіти хоче закріпити в законі. Яка гаряча дискусія з цього приводу йде з Мінфіном ви можете самі уявити. Так що цифри в законопроекті є, але з якими жертвами вони пройдуть Верховну Раду знає тільки Бог. І то не факт», — пише журналіст.

4. Перехід від школи, яка просто дає дитині набір знань, до школи компетентності.

«Тобто не мертві знання, а вміння їх застосовувати на практиці і працювати в групах. Велосипед винаходити не стали, просто взяли європейську модель і адаптували її під нашу реальність», — коментує Сазонов.

5. Запровадження 12-річної шкільної освіти.

Однак, як зазначає журналіст, діти не втратять рік. «Зараз навчання на бакалавра йде за формулою 11+4 (школа+ВНЗ), а буде 12+3», — пояснює він.

6. Контроль за роботою педагогів заберуть у місцевих управлінь освіти і передадуть нової незалежної інспекції якості знань.

7. Законопроект зруйнує монополію інститутів післядипломної освіти. Вчитель сам буде вибирати де і як він збирається підвищувати кваліфікацію, а потім йому буде запропонована добровільна сертифікація. Після її успішної здачі вчитель отримає підвищення зарплати на 20%.

8. На сайті кожного навчального закладу адміністрація зобов’язана вказувати скільки і з яких джерел прийшли гроші і скільки і на що було витрачено.

Як відзначає журналіст, ця міра дозволить припинити збори грошей з батьків. «Децентралізація, кошти передали на місця, грошей стало більше, їх виділяють на ті ж ремонти шкіл вже зовсім в іншій кількості… а з батьків на ремонт все одно збирають», — пише він.

9. Вводиться окремою статтею термін «Академічна доброчеснить». У ньому, крім усього іншого, є й чіткі критерії «академічної недоброчесности». Це плагіат, фальсифікації, неправильне оцінювання. Цей пункт буде стосуватися не тільки шкіл, але і внз і науки в цілому.

10. Буде створено спеціальне агентство, яке нарешті познайомить систему ПТУ з реальним ринком праці.

«Тому що зараз ці дві реальності взагалі не перетинаються», — підкреслює журналіст. Також він зазначає, що в перспективі ПТУ буде окремий закон, який в даний час готується разом з ЄС за їх стандартами і за їх фінансування.

11. У новому законі передбачається, що у вузах мову нацменшин буде використовуватися в якості додаткового предмета тільки там, де він потрібен для роботи. Все викладання українською мовою. Крім того в законі буде окремо прописано поняття корінного народу – це для кримських татар.

12. Щодо приватних шкіл і садочків вводиться формула «гроші ходять за дитиною». Якщо дитина ходить в приватну школу, яка працює за принципом безприбутковості і встановлює реальну економічно обґрунтовану ціну – за кожної дитини ця школа отримає гроші з бюджету. Передбачається, що така міра дозволить знизити вартість навчання у приватних школах.

Також Сазонов зазначив, що в даний час йде дискусія з питання переведення вчителів на роботу за контрактом. «У всьому цивілізованому світі вчителі працюють за контрактом з навчальним закладом і це тримає їх у тонусі. В Україні поки що не виходить. Категорично проти профільні профспілки», — зазначив він.

Джерело

Facebook Комментарии