Страсна п’ятниця: що обов’язково потрібно знати

Вважається, що в Страсну п’ятницю не слід торкатися до гострих і ріжучих предметів

6 квітня християнський світ східного обряду згадує Велику п’ятницю, її ще називають Страсною.

Ми розповімо вам про історію цього найскорботнішого дня для віруючих, а також допоможемо розібратися, що дозволено, а що категорично заборонено в цей день.

Історія

Страсна п’ятниця пов’язана з євангельським оповіданням про обговорення Ісуса Христа, його розп’яття, смерть і поховання.

На наступний день після Великого четверга, після Таємної вечері, молитви в Гетсиманському саду і зради Іуди, «негайно вранці первосвященики з старшими й книжниками, та весь синедріон вчинили нараду і, зв’язавши Ісуса, повели й видали Пилату», — розповідає євангеліст Марк.

За звичаями того часу напередодні іудейської Пасхи відпускали одного із засуджених на смерть. У той день до смерті був засуджений Ісус і «хтось на ім’я Варавва зі своїми спільниками, які під час повстання вчинили вбивство».

Пилат запитав у натовпу: «Чи хочете, відпущу вам Царя Юдейського?» — саме таке прізвисько отримав Ісус. «Але первосвященики підбурили народ просити, щоб краще відпустив їм Варавву», і натовп зажадав залишити життя розбійнику.

Потім Пилат поставив ще одне запитання: що ви хочете зробити з цією людиною? І почув у відповідь: «Розіпни його!» Пилат не збирався здаватися так швидко, і запитав: «Яке ж зло вчинив він?» Але на той час натовп був занадто розігрітий, щоб мислити раціонально, і просто знову проревів: «Розіпни його!».

І Пилат помилував розбійника, а Ісуса віддав на розп’яття. Далі він мав пройти через приниження. Знущаючись, воїни одягли на Ісуса багряницю — червоний плащ, що нагадує мантію правителя, і саморобну «корону» — терновий вінець. «Радуйся, Царю Юдейський!» — кричали вони йому. «І били Його по голові тростиною, і плювали на нього, і, стаючи на коліна, кланялися йому. Коли ж насміялися над ним, зняли з нього багряницю, і одягли його в одежу його і повели його, щоб розіп’яти його», — розповідає євангеліст Марк.

Це місце називалося Голгофою, тобто «лобовим місцем». Там і розіп’яли Ісуса, а поруч з ним — двох розбійників. «О шостій годині настала темрява по всій землі і тривала до години дев’ятої. О дев’ятій годині Ісус скрикнув: «Боже мій! Боже мій! Для чого ти мене покинув?» І через кілька хвилин, «скрикнув голосом гучним, і духа віддав».

У той самий момент «завіса в храмі роздерлася навпіл», і тоді в натовпі з’явилися перші ознаки прозріння: «Істинно цей чоловік був син Божий», — сказав сотник.

Увечері Йосип Аримафейський прийшов до Пилата просити тіло Ісуса, і той погодився. Отримавши тіло, Йосиф обвив його спеціальної похоронної тканиною — плащаницею — і помістив його в новий склеп, приваливши вхід величезним каменем.

Що не можна робити в Страсну п’ятницю

Останній тиждень перед Великоднем — тиждень найсуворішого посту, а Страсна п’ятниця — пісний день цього тижня. Церква закликає віруючих повністю утриматися від вживання їжі до церковного обряду винесення плащаниці. Далі до кінця дня дозволяється тільки хліб і вода.

Заборонено займатися домашньою роботою, в тому числі прибиранням, пранням, готуванням їжі, роботами на городі.

Заборонені алкоголь і секс.

Гучні застілля виключені. Якщо на Страсну п’ятницю випав день народження або інше сімейне свято, святкування краще перенести на інший день.

Що потрібно робити в Страсну п’ятницю

У Страсну п’ятницю віруючим рекомендується побувати в храмі на богослужінні — на денній службі здійснюється винесення плащаниці, на вечірній — обряд «поховання» і хресний хід.

Присвятити час молитви і роздумів над подіями цього дня, описаними в Євангеліях.

Прикмети на Страсну п’ятницю

Вважається, що в Страсну п’ятницю не слід торкатися гострих і ріжучих предметів. Рекомендується нічого не різати, в тому числі хліб — його можна тільки ламати.

Не рекомендується також встромляти в землю металеві предмети — наприклад, лопати, граблі, вили тощо.

Також прийнято вважати, що в цей день не слід робити стрижку, фарбування волосся та інші косметичні процедури.

Кажуть, що людина, яка веселиться в Страсну п’ятницю, плакатиме весь рік.

Незважаючи на церковну заборону займатися домашніми справами, в народі існувало повір’я: хліб, спечений у Страсну п’ятницю, стає оберегом від хвороб — він може зцілювати, а також захищати корабель від катастроф, а будинок — від пожеж.

Свічка, яка використовувалася під час служби в Страсну п’ятницю, також вважається оберегом, який очищає життєвий простір, а також приносить в будинок вдачу, щастя і достаток.

Якщо в Страсну п’ятницю посіяти петрушку, вона дасть подвійний врожай.

Якщо в цей день освятити кільця в церкві, вони будуть захищати від хвороб.

Якщо в Страсну п’ятницю відлучити дитину від грудей, це забезпечить малюкові здоров’я і щастя.

Якщо в ніч на Страсну п’ятницю небо чисте і зоряне, це віщує про хороший врожай пшениці.

Джерело

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Inline
Inline