Накопичувальна система пенсій: скільки українець зможе зібрати собі на старість

Молоді будуть платити 29% від зарплати і, можливо, зможуть зняти накопичене за раз.Накопичувальна система почне діяти з 2019 року.

У пенсійному житті українців знову намічаються новини. Поки Кабмін розробляє правила роботи накопичувальної системи пенсійного страхування, my-world.in.ua вирішила, скільки зможе накопичити середньостатистичний українець за 35 років (див. інфографіку), і дізналася у експертів, як це буде працювати.

Процент

Згідно з документом, українці молодше 35 років будуть зобов’язані збирати на пенсію вже з 2019-го. Перший рік буде стягуватися 2% від зарплати, але внесок буде рости на 1% в рік, поки не досягне 7%. Найближчим часом уряд визначить, хто і як контролюватиме роботу системи, а також сформує правила і вимоги програми.

Виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин нагадав, що є три рівня пенсійної системи. Перший – солідарна система, туди йде наш обов’язковий єдиний соцвнесок в 22%. Другий – який введуть в 2019-му, – обов’язкова накопичувальна система. Третій – накопичувальна система, але добровільна.

«У багатьох країнах функціонують всі три системи разом», – зазначив експерт. За його словами, обов’язковий внесок в 22% до солідарної системи залишиться, а до нього додасться ще й внесок в накопичувальну – 7%. У підсумку українці будуть платити за свою майбутню пенсію 29% від зарплати. За словами керуючого директора групи ICU Григорія Овчаренка, майбутні накопичувальні рахунки відкриють в пенсійних фондах.

«Згідно із законом про пенсійне держстрахування, протягом перших 2 років після запуску накопичувальної системи буде діяти держфонд. А потім учасник зможе перевести накопичення в недержавний фонд», – розповів Овчаренко.

У свою чергу міністр соцполітики Андрій Рева вважає, що накопичувальна пенсійна система повинна бути спочатку недержавною, а українці повинні мати можливість самостійно вибирати фонд.

«Внесок повинен платити сам працівник зі свого заробітку, тому що це його кошти, які він повинен накопичити«, – додав він.

___2

Потрібний захист

Олег Пендзин підкреслює, що накопичувальні системи добре працюють тільки там, де стабільна економіка, а тому потрібно захистити накопичені кошти від інфляції.

«Накопичене не повинно знецінюватися. Необхідно продумати захист від інфляції і спосіб його примноження. Але це питання поки відкрите», – говорить він.

Григорій Овчаренко же заспокоює: «У плані є пункт про розробку механізму захисту заощаджень, тобто питання ще допрацюють. До того ж є приклади країн, де гарантується збереження заощаджень і мінімальної прибутковості». Він зазначив, що накопичувальний рівень – це приватна власність, що належить учаснику, а тому вона може успадковуватися.

А ось Пендзин вважає, що накопичений актив не можна заповідати: «Таке може бути тільки в добровільному накопичувальному, а обов’язкова система навряд чи передбачить заповіт внесків». На його думку, уряд має декілька варіантів майбутньої виплати накопиченого: можна визначити суму щомісячної доплати до пенсії, а можна дозволити одноразово зняти ці кошти. Овчаренко же розповів, що закон передбачає покупку ануїтету по виходу на пенсію, який передбачає періодичні виплати в залежності від накопиченої суми.

 

Facebook Комментарии

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Inline
Inline